Biketrial

Disciplíny Biketrial? Co je to za sport?

Biketrial vznikl v sedmdesátých letech 20. století ve Španělsku, úplně správně bychom měli říci pravděpodobně v Katalánsku.  Prvotním impulzem k tomuto sportu bylo vymyšlení cesty a tréninku pro nastávající trialisty již od útlého dětství. Pravidla byla tedy logicky odvozena od trialu na motocyklech: jezdec má za úkol projet na kole v terénu vyznačenou trať s co nejmenším počtem trestných bodů. Ty dostává za každé šlápnutí nohou na zem – zjednodušeně řečeno, protože soutěžní pravidla jsou samozřejmě trochu podrobnější. Na průjezd tratě (nazývá se “kontrolní úsek”) má čas dvě minuty, pokud jej překročí, dostane pět trestných bodů, což je maximum, které může na jednou kontrolním úseku dostat. V soutěži je těchto úseků obvykle 8 až 10, trestné body se sčítají a vítězem se stává ten, kdo jich má nejméně. Přestože není sportem rychlostním, vyžaduje biketrial od jezdce dobrou fyzickou kondici a také cit pro rovnováhu a schopnost přemýšlet. Soutěžní systém rozděluje jezdce do věkových kategorií, šance na medaili tak mají šestileté děti stejně jako dospělí jezdci.

Česká republika patří spolu se Španělskem a Japonskem mezi biketrialové “velmoci”. Přesto tento sport patří stále mezi menšinové disciplíny. Je to škoda, protože je velmi atraktivní. Česká reprezentace vozí medaile z evropských i světových závodů. A dá se říci, že není ani finančně extrémně náročný. Potřebujete solidní biketrialové kolo, za domem les s pár kameny či sestavení pár umělých překážek kdekoliv, kde můžete a vše je již pak jen o píli každého sportovce!

Zaujal vás biketrial (či cyklotrial) a chtěli byste tento sport vyzkoušet? V současné době v našem klubu působí pouze 3 jezdci.
Nebráníme se případným novým zájemcům / dětem. Pro bližší informace viz kontakt.